«Все найкраще в людині – від

променів сонця і від молока матері»

      Максим Горький.

 

 

    Групою експертів ВООЗ/ЮНІСЕФ у   2008  р. проведена оцінка нашого закладу на здобуття звання «Лікарня, доброзичлива до дитини».  Протягом багатьох  років ми  впроваджуємо  у практику сучасні принципи грудного вигодовування, передбачені Програмою підтримки грудного вигодовування дітей  .

   У нас  наявний документ «Політика підтримки грудного вигодовування дітей», у якому відображено всі 12-ть принципів, і який є керівництвом до дії. Ці документи розміщені у коридорах підрозділів в доступних місцях для медичного персоналу, пацієнтів та їх родичів. 
   В рамках підготовки до сертифікації проведені навчальні семінари медичного персоналу підрозділів закладу за 18-годинним курсом ВООЗ/ЮНІСЕФ «Консультування з питань підтримки грудного вигодовування» з 3-а годинами клінічної практики. Під час навчання медпрацівники використовували муляж молочної залози та ляльку. В кінці навчання усі працівники успішно здали залік з отриманих теоретичних знань та практичних навиків. 

   Інформація щодо впровадження принципів грудного вигодовування розташована на стендах і плакатах в холах підрозділів, яскрава і доступна  для медперсоналу, матерів, вагітних  і їх родичів. 

   На практиці виявляється: щоб забезпечити тривале та успішне грудне вигодовування, бажання матері треба підтримувати належною професійною допомогою медичних працівників, психологічною підтримкою чоловіка, родини та друзів. У відділеннях постійно проводиться робота стосовно важливості виключно грудного вигодовування до 6-ти місяців, раннього прикладання немовлят до грудей матері, спільного перебування матерів і дітей, годування «за вимогою»

  

 

       Здорове немовля – це велике  щастя для родини.  І завдання виростити дитину фізично і духовно повноцінною стоїть найперше перед батьками. Дуже важливо знати, що поряд з правильним фізичним вихованням дитини, доглядом  за нею, однією  з найважливіших умов є правильне харчування з перших днів життя. І це харчування повинно бути природнім, оскільки материнське молоко є незамінним продуктом, створеним самою Матінкою Природою.

                                                       ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ

  В пологовому відділенні приділяється велика увага підтримці жінок, що годують грудьми. Ми всі добре усвідомлюємо той факт, що материнське молоко є унікальним джерелом для  фізичного, психо-емоційного та інтелектуального розвитку малюка  та є запорукою материнського здоров’я також.

   Про всі особливості грудного вигодовування розповідають спеціалісти  пологового будинку на заняттях у Школі  відповідального батьківства.

   Перше прикладання до грудей є дуже вирішальним для формування здоровя дитини і відбувається ще в пологовій залі. Протягом двох годин дитина знаходиться в тісному контакті з мамою шкіра-до-шкіри. Завдяки смоктанню грудей в перші години, а також безпоседньому контакту шкіра та кишківник дитини отримують першу порцію корисної сімейної флори.

     Молозиво – еліксир здоров’я.

В перші  доби  після народження в грудях породіллі продукується молозиво. Цей продукт є дуже цінним, оскільки вміщує велику кількість імуноглобулінів, що захищають новонародженого від інфекцій. Слід знати, що молозива виробляється зовсім невелика кількість – 5-30 мл на добу, але цього достатньо, щоб дати дитині всі необхідні поживні речовини та пристосувати її до умов годування. Через декілька діб груди матері поступово наповнюються молоком.

   Не варто обмежувати себе в кількості їжі або рідині в перші дні та в подальшому.

                              

                           Тривале грудне годування –  користь для мами та малюка

    для дитини  молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування, який на 100% засвоюється.  Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту  протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

  Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.  

  Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок  діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби - діти швидше одужують, а   на майбутнє – це захист від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння.

     Материнське молоко сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

 Грудне вигодовування для дитини - це також відчуття безпеки  і комфорту.

Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

        ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ ДЛЯ МАТЕРІ: зменшується ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози,  знижує ризик розвитку післяродової депресії.

      Грудне вигодовування посилює емоційний  зв'язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.

      Грудне вигодовування дозволяє робити перерви між вагітностями – гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод  попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).

 


                                                                                                                            

 

            Ознайомтесь із  основними ознаками правильного прикладання до грудей матері:

1.Положення дитини до матері - живіт до живота, міцний контакт між тілом мами і дитини, при цьому рухи голівки дитини не обмежені, намагайтесь тримати саме спинку дитини, тулуб і шию, а не потилицю, чи голову.

2.Рот дитини широко відкритий, сосок знаходиться на рівні носика і направлений у бік піднебіння

  1. Борода вперта в грудь матері, при цьому носик дихає вільно

4.Нижня губа дитини вивернута.

5.Дитина захвачує ротиком майже всю ареолу, більше знизу.

 

       Якщо Ви відчуваєте сумніви  щодо правильного прикладання чи маєте біль при годуванні -якомога раніше зверніться до персоналу відділення новонароджених  чи  післяпологового відділення, щоб якнайшвидше коректувати помилки.

 

                     Яке краще прийняти положення для годування груддю?

                                                                                   З часом ви самостійно знайдете найзручніше для вас обох положення.

Колиска

Найпоширеніша поза для годування. Мама сидить «по-турецьки», рука, що підтримує голову малюка, спирається на коліно, в такій позі можна годувати на ліжку. Однак якщо вам складно годувати зі схрещеними ногами, ви можете сісти на стілець, тоді руку необхідно покласти на підлокітник, а ноги поставити на якесь піднесення.

Голова малюка знаходиться на висоті ваших грудях, і розташована так, щоб ротик знаходився навпроти соска, його тіло повернене в вашу сторону, животик притиснутий до живота мами.

Якщо годуєте лівою груддю, голова і тіло дитини підтримуються вашим лівим передпліччям. Права рука підтримує сідниці дитини. Для зручності можна підкласти під малюка подушку, щоб не тримати дитину на вазі. Правою рукою (в даному прикладі) допомагаємо дитині правильно захопити сосок і ареолу.

Перехресна колиска

Ще один варіант попередньо розглянутої пози. Вона особливо підходить для недоношених і ослаблених дітей, оскільки однією рукою мама здійснює додаткову підтримку голови та шиї дитини. Мама легко може направити голову малюка в сторону грудей і проконтролювати процес правильного прикладання.

При такому положенні тулуб дитини лежить на передпліччі матері, під головкою малюка знаходиться не ліктьовий згин, а розкрита долоня мами.

Дитина сидить на колінах

Малюкам більш старшого віку (від 6 місяців) більше подобається спосіб годування грудьми сидячи у мами на колінах. Дана поза також корисна, коли у вашої дитини закладений носик, болить вушко або вона схильна до зригування. Так само поза використовується, якщо малюк заковтує занадто багато молока або молоко надходить дуже швидко.

На бедрі

Така поза добре підходить для дитини, яка вже підросла. Якщо є необхідність, то підтримуйте вашу грудь знизу рукою.

З мінусів тут можна назвати цікавість дитини – в такій позі доведеться притримувати голівку дитини вільною рукою, щоб вона не крутила нею під час годування.

Лежачи на боці (з нижньої груді)

Дуже поширена позиція, яка найчастіше використовується вночі. Якщо дитина спить з мамою, то лежачи на боці, вони обоє майже не прокидаються під час годування.

При такій позі мама і дитина лежать на боці, повернувшись один до одного, мама обнімає малюка. Голівка звичайно лежить на маминій руці, щоб ротик знаходився на рівні соска; верхньою рукою мама подає груди дитині. Під маминою головою – подушка. Коли дитина підросте – вона може просто лежати поруч з мамою, яка верхньою рукою при цьому притискає дитя до себе. Малюк не повинен лежати на спині з поверненою набік головою, інакше йому буде незручно ковтати молоко.

Годування грудьми в такій позі зручне:

  • якщо мамі хочеться спати, вона може годувати, не встаючи;
  • відразу після кесаревого розтину, коли годування лежачи на спині або на боці може бути для неї більш зручним;
  • якщо є шви на промежині.

Лежачи на боці (з верхньої груді)

Дитину можна годувати лежачи на боці, спираючись на лікоть – але, в такому положенні рука швидко втомлюється, тому використовувати дану позу тривалий час не вийде. Під дитину можна підкласти плоску подушечку, щоб підняти її до рівня грудей. У даній позі молоко надходить з верхньої груді. При необхідності вільною рукою можна підтримувати груди або ласкаво гладити дитину по голові.

Ця поза дозволяє мамі годувати малюка іншою груддю, якщо з якихось причин під час годування їй незручно перевертатися на протилежний бік і перекладати малюка.

Також така поза допоможе впоратися із застоєм молока у середини грудної клітки.

Валетом

Відрізняється від звичайної пози в положенні лежачи тим, що дитина розташований навпаки: ніжки уздовж голови мами.

Годування в такій позі ефективне, якщо у вас утворився лактостаз (застій у верхніх сегментах грудей). Малюк лежить на боці, для фіксації пози можна під спинку малюка підкласти валик. Підборіддя малюка буде спрямоване саме в ту зону, а значить, молоко звідти буде легше відділятися.

Годування «з-під руки» або захоплення м’яча

Також можна годувати дитину сидячи, тримаючи його під руки, коли він лежить поперек ліжка.

У даній позі знімається навантаження з області швів при кесаревому розтині і молоко добре виділяється з нижніх і бічних частин грудей, тобто спорожнення відбувається в проблемних місцях, де часто можливий застій молока.

Для годування в цій позі кладеться подушка (або подушки), ніжки малюка йдуть за мамину спину, голова дитини лежить на кисті руки матері, але мама не повинна підштовхувати її до грудей.

Положення «з-під руки» корисне:

  • при годуванні грудьми близнюків;
  • жінці з великими грудьми;
  • для лікування закупорки молочних проток;
  • при операції кесаревого розтину;
  • якщо у мами плоскі соски (допомагає краще захоплювати груди).

Напівлежачи «з-під руки»

Цю позу можуть спробувати жінки, яким ще не можна сидіти після накладання швів на промежину в ранній післяпологовий період. У цій позі добре спорожняються ті частки грудей, які розташовані знизу і зовні, що служить хорошою профілактикою застою молока в цій області.

Одна рука мами під спинкою дитини і підтримує голову малюка (контролює положення голови дитини).

Нависання над дитиною 

Мама знаходиться на четвереньках і нависає над дитиною, яка лежить на подушці. Щоб дитина не захлинулася молочком, її необхідно покласти не на спину, а трохи на бочок.

Така поза ефективна у всіх випадках лактостазу і при переході від годування за допомогою пляшечки до грудного вигодовування. Під впливом сили тяжіння молоко легше спускається вниз по протоках і випливає з переповнених часток грудей. Ця поза не стільки зручна, скільки корисна.

Графік роботи 

Жіноча консультація:0976727657 (Киевстар) понеділок – п’ятниця:  з 8-00  до 18-00

субота: черговий лікар  з 9-00 до 14-00

 

Стаціонарні відділення: цілодобово.

КНП Вінницький міський клінічний пологовий будинок №1, Код ЄДРПОУ: 05484445

Поштова адреса: 21029, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 98

Телефон : 0432 56-00-17 

Електронна адреса: polbud1@ukr.net

Розробка вебсайту - студія "Webhit"